از هر چهار کاربر ویندوز، ظاهراً تنها یک نفر ویندوز 11 دارد

گزارشی تازه نشان می‌دهد که سهم بازار سیستم عامل ویندوز 11 در میان همه نسخه‌های ویندوز به حدود یک‌چهارم رسیده است.
 
 
مایکروسافت آمارهای رسمی کاربران ویندوز 11 را منتشر نمی‌کند، بنابراین باید به داده‌های سایر منابع توجه کنیم. یکی از این منابع در گزارش ماه ژوئیه خود مدعی شده است که حالا از هر چهار کاربر ویندوز یک نفر ویندوز 11 دارد.
 
شرکت Statcounter در گزارش جدید خود می‌گوید ویندوز 11 برابر 23.68 درصد از سهم بازار را در دست گرفته است. بااین‌حال، ویندوز 10 همچنان در بین نسخه‌های قبلی با سهم 71.1 درصدی در جایگاه نخست قرار دارد. این نسخه در ابتدای سال جاری میلادی با پایان پشتیبانی از ویندوز 7 توانست بخش دیگری از کاربران را به سمت خود جذب کند و سهم بازارش را افزایش دهد.
 
اما با توجه به این که کم‌کم به پایان پشتیبانی از ویندوز 10 نزدیک می‌شویم و دستگاه‌های جدید هم با ویندوز 11 عرضه می‌شوند، این سیستم عامل هشت‌ساله حالا به آرامی در حال ازدست‌دادن بخشی از کاربران خود است.
 
مقایسه سهم بازار ویندوز 11 با سایر نسخه‌ها
 
 
منتها رشد ویندوز 11 آن‌قدرها که احتمالاً مایکروسافت انتظار داشته، سریع نبوده است. طبق داده‌های Statcounter، سهم این سیستم عامل جدید در ماه آوریل 2023 به 23 درصد از سهم بازار رسید، اما این عدد از آن به بعد تقریباً ثابت مانده است.
 
در خصوص ویندوز 7 که سومین سیستم عامل محبوب مایکروسافت محسوب می‌شود، به‌نظر می‌رسد که طرفداران سرسخت این نسخه هنوز مایل به ترک این سیستم عامل قدیمی نیستند. ویندوز 7 در حال حاضر 3.7 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده و نسبت به گزارش قبلی تغییر خاصی نکرده است.
 
مابقی نسخه‌های ویندوز شامل 8.1، 8 و XP هم با کمتر از 1 درصد از سهم بازار جایگاه‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند.
 
برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب‌سایت Statcounter مراجعه کنید. البته مجدداً تأکید می‌کنیم که این اطلاعات به‌طور رسمی از سوی مایکروسافت منتشر نشده، و ممکن است تا حدی خطا داشته باشد.

پشتیبانی