آموزش نحوه ورود به تنظیمات بوت و بایوس لپ تاپ

نحوه ورود به تنطیمات بایوس لپ تاپ سونی
 LOSO-SONY-VAIO.png

یکی از لپ تاپ های موجود در بازار برند Sony Vaio می باشد که از دو روش استاندارد برای ورود به تنظیمات بایوس استفاده می کند.
روش اول و معمول استفاده از کلید F2 می باشد. برای این منظور پس از روشن کردن لپ تاپ و هنگام نمایش آرم Vaio، از روی کیبورد بر روی کلید F2  زده تا صفحه بایوس نمایش داده شود.
ولی در اکثر سری های لپ تاپ Sony Vaio جهت ورود به تنظیمات بایوس می بایست ابتدا با فشار دادن و نگه داشتن کلید Power به مدت چند ثانیه لپ تاپ را خاموش کنید.
سپس برای روشن شدن لپ تاپ Sony جهت ورود به تنظیمات بایوس کلید ASSIST را به مدت چند ثانیه نگه دارید تا لیپ تاپ روشن گردد.

 sony-assistant.jpg

در پنجره بعد مشاهده می کنید که در کنار عبارت Start BIOS setup کلید F2  نمایش داده شده است  که با فشردن آن از روی کیبورد وارد محیط بایوس خواهید شد.
همچنین جهت ریکاوری کلید F10 و کلید F11 جهت بوت کردن سیستم از طریق فلش یا دیسک های نوری (دی وی دی رام و سی دی رام ) می توانید استفاده کنید.
کلید F12 جهت بوت از طریق شبکه ، کلید F4 برای خاموش کردن سیستم و ....گزینه های دیگر که قابل دسترس است.
 

bios.jpg

 

نحوه ورود به تنطیمات بایوس لپ تاپ Lenovo
sccpre.cat-acer-logo-png-873302.png 

تنظیم بایوس لپ تاپ لنوو Lenovo در سری های قدیم:
۱.    پس از روشن شدن دستگاه با نمایش لوگوی لپ تاپ Lenovo، از روی کیبورد کلید ESC را فشار دهید. سپس با استفاده از کلیدهای مکان نما بر روی گزینه Enter Setup رفته و از روی کیبورد کلید Enter را فشار دهید.
۲.    با ورد به محیط بایوس، از منوی Security گزینه Secure Boot Menu را انتخاب کنید.
۳.    سپس جهت غیرفعال کردن Secure Boot Control گزینه Disabled را انتخاب کنید.
۴.    در پایان با استفاده از کلیدهای مکان نما به منوی Boot رفته و گزینه Launch CSM را به حالت Enabled در آورید.
۵.    پس از انجام مراحل بالا جهت ذخیره تنظیمات بایوس لپ تاپ لنوو Lenovo به منوی Save & Exit رفته و گزینه Save Changes and Exit را انتخاب کنید. همچنین می توانید از کلید F10 جهت ذخیره تنظیمات استفاده کنید.

جهت ورود به تنظیمات بایوس در لپ تاپ های جدید لنوو مراحل زیر را انجام دهید:
۱.    دیسک نصب ویندوز را داخل لپ تاپ قرار دهید.
۲.    لپ تاپ خود را بطور کامل خاموش کرده و برای روشن کردن دوباره سیستم از کلید Nova و یا Onekey Recovery استفاده نمایید. ( این کلید در سری های مختلف لپ تاپ Lenovo ممکن است در کنار کلید Power و یا بین دریچه فن و جک شارژ لپ تاپ تعبیه شده باشد)

original1.jpg

 
۳.    پس از روشن لپ تاپ لنوو پنجره Novo Button Menu نمایش داده می شود که دارای چهار گزینه می باشد.

lenovo-laptop 2.jpg

Normal startup : اجرای ویندوز در حالت عادی
BIOS Setup : با انتخاب این گزینه واردصفحه بایوس لپ تاپ لنوو شده و می توانید تنظیمات وایرلس ، امنیتی ، نوع بوت  و … رو انجام دهید.

lenovo-laptop 4.jpg

 Boot Menu : تنظیمات نحوه بوت جهت نصب ویندوز با انتخاب این گزینه صورت می گیرد.
System Recovery : بازگرداندن لپ تاپ لنوو به تنظیمات و پارتیشن بندی اولیه کارخانه.
۴.    پس از انتخاب گزینه Boot Menu مطابق تصویر پایین وارد تنظیمات بوت شده و می توانید گزینه DVD-RW را جهت نصب ویندوز انتخاب نمایید.
 

lenovo-laptop 3.jpg

 

نحوه ورود به تنطیمات بایوس لپ تاپ HP

 laptop-hp.png

شرکت HP یکی از قدیمی ترین برندهای تولید کننده لپ تاپ در جهان بشمار می رود که دارای مدل های مختلف لپ تاپ می باشد. در صورتی که شما نیز یکی از کاربران محصولات HP می باشید باید بدانید که لپ تاپ های HP دارای کلیدهای متفاوت جهت دسترسی به بوت بایوس می باشند. اگر  از لپ تاپ های قدیمی HP استفاده می کنید جهت ورود به بوت بایوس باید از روی کیبورد کلید F1 را فشار دهید و در صورتی که از سری جدید لپ تاپ های HP استفاده می کنید می بایست جهت ورود به بوت بایوس، پس از نمایش لوگوی شرکت HP از روی کیبورد کلید F10 را فشار دهید.
همچنین جهت دسترسی به بایوس جهت تغییر در تنظیمات بایوس می توانید از کلید ESC برای ورود به منوی Boot Menu استفاده کنید.

نحوه ورود به تنطیمات بایوس لپ تاپ DELL

laptop-Deel-logo.png 

شرکت آمریکایی Dell یکی از برترین و مورد اعتمادترین شرکت های تولید کننده کامپیوتر و لپ تاپ در دنیا محسوب می شود. روش دسترسی به بایوس لپ تاپ های دل Dell بسیار ساده می باشد و کافیست پس از روشن کردن سیستم و در هنگام ظاهر شدن لوگوی شرکت Dell از روی کیبورد کلید F2 را یک یا دو بار فشار دهید تا پنجره بایوس نمایش داده شود. در صورتی که از کامپیوترهای رومیزی شرکت دل Dell استفاده می کنید، جهت ورود به تنظیمات بایوس کافیست از روی کیبورد کلید Del را فشار دهید.

نحوه ورود به تنطیمات بایوس لپ تاپ ASUS

laptop-asus.png 

یکی دیگر از برندهای معروف لپ تاپ در بازار ایران و جهان لپ تاپ ایسوس ASUS می باشد که توسط شرکتی به همین نام در تایوان تولید می شود. این شرکت مدتهاست که در زمینه تولید کامپیوترهای رومیزی، لپ تاپ و همچنین قطعات از جمله مادربرد فعالیت می کند. در صورتی که شما نیز یکی از کاربران لپ تاپ های شرکت ایسوس ASUS هستید و سری های قدیمی این شرکت استفاده مکنید، می توانید جهت دسترسی به تنظیمات بایوس، پس از روشن شدن سیستم و در هنگام نمایش لوگوی شرکت ایسوس ASUS از روی کیبورد کلید F2 را چند مرتبه فشار دهید تا وارد پنجره بایوس گردد.
در سری های جدید لپ تاپ ایسوس ASUS نحوه ورود متفاوت می باشد و می بایست جهت ورود به بایوس، پس از روشن شدن دستگاه و در هنگام نمایش لوگوی شرکت، از روی کیبورد کلید ESC را فشار دهید. در پنجره بعد بر روی گزینه Enter Setup رفته و از روی کیبورد کلید Enter را بزنید.

نحوه تنظیمات بوت:
در پنجره بایوس با استفاده از کلیدهای جهت نما از روی کیبورد گزینه Securit را انتخاب و از زیر منوی آن گزینه Secure Boot Control را انتخاب نمایید. در نهایت برای غیرفعال کردن Secure Boot Control گزینه Disabled را انتخاب نمایید.
سپس به منوی Boot رفته و برای فعالسازی Launch CSM گزینه Enabled را انتخاب کنید تا تنظیمات مورد نیاز بر روی بایوس به اتمام برسد.
پس از انجام مراحل بالا جهت ذخیره تنظیمات بایوس لپ تاپ ایسوس ASUS به منوی Save & Exit رفته و گزینه Save Changes and Exit را انتخاب کنید. همچنین می توانید از کلید F10 جهت ذخیره تنظیمات استفاده کنید.

نحوه ورود به تنطیمات بایوس لپ تاپ Acer

laptop-acer.png 

لپ تاپ ایسر acer توسط شرکتی تایوانی تولید می شود. این شرکت در زمینه تولید کامپیوترهای رومیزی، لپ تاپ فعالیت می کند. در صورتی که شما نیز یکی از افرادی هستید که از لپ تاپ های شرکت ایسر acer استفاده می کنید، می توانید جهت دسترسی به تنظیمات بایوس، پس از روشن شدن سیستم و در هنگام نمایش لوگوی شرکت ایسر acer از روی کیبورد کلید F2 را چند مرتبه فشار دهید تا وارد پنجره بایوس گردد. همچنین در صورتی که از کامپیوترهای رومیزی ایسر acer استفاده می کنید برای ورود به بایوس از روی کیبورد کلید Del را بزنید.

نحوه ورود به تنطیمات بایوس لپ تاپ Samsung

Samsung-Logo.png

شرکت سامسونگ Sumsung یکی از برترین و بهترین شرکت های تولید محصولات در حوزه تکنولوژی دیجیتالی محسوب می شود. لپ تاپ های سامسونگ Sumsung با اینکه نسبت به دیگر لپ تاپ های موجود از قدمت کمتری بهره می برد اما با توجه به پیشینه این شرکت در تولید قطعات و محصولات دیجیتالی توانسته است بازار خود را بدست آورد. نحوه ورود به تنظیمات بایوس در لپ تاپ های سامسونگ Sumsung فرقی با شرکت های دیگر نمی کنید و می بایست جهت دسترسی به تنظیمات بایوس، پس از روشن شدن سیستم و در هنگام نمایش لوگوی شرکت سامسونگ Sumsung از روی کیبورد کلید F2 را فشار دهید تا  مستقیماً وارد پنجره بایوس گردد.

نحوه ورود به تنطیمات بایوس لپ تاپ MSI

 sccpre.cat-msi-logo-png-3103925.png

یکی از قدیمی ترین و برترین تولید کننده لپ تاپ و مادربردهای کامپیوترهای رومیزی شرکت تایوانی MSI مخفف Micr-Star International می باشد. لپ تاپ های MSI از لحاظ گرافیکی و سخت افزاری دارای راندمان بالایی هستند و از این رو اکثر کاربرانی که قصد استفاده از لپ تاپ جهت بازی و یا کارهای گرافیکی دارند، از لپ تاپ MSI استفاده می کنند.
در لپ تاپ های MSI جهت دسترسی به پنجره بایوس، پس از روشن شدن سیستم و در هنگام نمایش لوگوی شرکت MSI از روی کیبورد کلید Del را فشار دهید.

پشتیبانی