آموزش جلوگیری از ویروسی شدن فلش و حافظه‌های قابل حمل

فلش‌ها و حافظه‌های قابل‌حمل معمولاً به علت اتصال به سیستم‌های مختلف، ویروسی شده و مانند ناقل بیماری سیستم‌های دیگر را نیز آلوده می‌کنند و یا ممکن است اطلاعات مهمی که ما در فلش خود ذخیره کردیم را از بین ببرند. به خصوص زمانی که نیاز به انتقال اطلاعات در اماکن عمومی مانند کافی نت ها، دانشگاه‌ها و … را داریم این ترس و واهمه همواره وجود دارد.

در این مقاله قصد آموزش ترفندی را داریم که با امکانات ساده ویندوز حافظه قابل‌حمل خود را در برابر ۹۰- ۸۰ % بدافزارهایی که به صورت خودکار با اتصال به سیستم آلوده به دستگاه ما منتقل می‌شوند محافظت می‌کند.

همان طور که مطلع هستید عمده ویروس‌ها به گونه‌ای عمل می‌کنند که با اتصال دیوایس جدید به سیستم سریعاً در روت آن درایو فایل مخرب خود را کپی می‌کنند سپس بنا به سیاست آن نوع ویروس سایر فعالیت‌ها مانند ساخت نیو فولدر یا انتقال تمامی فایلها به پوشه‌ای مخفی، مخفی کردن فولدرهای اصلی و … . خوب چه باید بکنیم ؟

ما با بستن تمامی دسترسی‌های سطح اول دیوایس خودمان، عملاً در همان فاز اول جلوی بدافزار را که تلاش می‌کند تغییراتی را در سطح روت دستگاه ما ایجاد کند، می‌گیریم. به همین سادگی!

حال چگونه باید عمل بکنیم؟

درایو مورد نظر را بازکرده و تمامی فولدرها و فایل ها را به داخل یک فولدر منتقل می‌کنیم.

سپس روی آن فولدر راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب می‌کنیم.

به تب Security رفته و در پایین صفحه گزینه Advance  را انتخاب کرده و بسته به نوع ویندوز خود در پایین پنجره بازشده تیک گزینه Inheritance  را برداشته و یا گزینه Disable inheritance  را انتخاب می‌کنیم. بدین طریق ارث‌بری این پوشه را از پوشه والد و بالادستی خود می‌گیریم. سپس باید دسترسی فول به Everyone بدهیم.

سپس به MyComputer رفته و خود درایو مورد نظر را انتخاب و راست کلیک می‌کنیم و گزینه Properties را انتخاب کرده و باز هم به تب Security رفته و این بار تمام گروه‌ها و کاربران را به جز Everyone  حذف می‌کنیم.

سپس گروه Everyone   را انتخاب کرده و گزینه ادیت را انتخاب می‌کنیم.

تمام تیک‌ها را برداشته و فقط تیک گزینه Read را باقی می‌گذاریم. بدین طریق تمامی کاربران و حتی سیستم‌عامل و ویروس فقط قادر به وارد شدن به روت فلش و باز کردن فولدری که ایجاد کرده‌ایم خواهند بود و دیگر قادر به تغییر ویژگی‌های فایل، نام فایل، حذف فایل و … نخواهند بود و در نتیجه توطئه دشمن نقش بر آب خواهد شد.

 بعد از این تمام فایلها و فولدرهایمان را باید داخل پوشه‌ای که ایجاد کرده‌ایم بریزیم و تنها عیب این روش این است که دیگر Send To کار نخواهد کرد و برای کپی فایل حتماً باید وارد پوشه‌ای که ساخته‌ایم شده و گزینه Paste را انتخاب کنیم اما به نظر من ایمنی و اطمینان خاطری که به وجود می‌آید ارزش چند کلیک اضافه را دارد.