با این ۹ اشتباه طعمه هکرها می‌شوید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
هیچ کس نمی‌خواهد قربانی هکرها شود اما گاهی اوقات از روی ناآگاهی، تصمیماتی می‌گیریم که احتمال بروز این اتفاق را افزایش می‌دهد.
 گاهی اوقات یک اشتباه کوچک می‌تواند دری را روی هکرها باز کند، بنابراین مهم است که بدانید از انجام چه کارهایی باید اجتناب کنید. پایگاه اینترنتی makeuseof در گزارشی، ۹ موردی را بررسی کرده که باعث می‌شود در برابر هکرها آسیب پذیرتر شویم. این موارد عبارتند از:
 ۱- استفاده از شبکه‌های وای فای عمومی
وقتی بیرون می‌رویم و در فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها و هتل‌ها هستیم، برای اتصال به اینترنت می‌توانیم از اینترنت موبایل یا اتصال به یک شبکه وای فای عمومی استفاده کنیم. از آنجا که اغلب اوقات، نمی‌خواهیم از اینترنت موبایل استفاده کنیم به خصوص اگر بخواهیم محتوای آنلاین تماشا کنیم یا مکالمه ویدئویی یا بازی آنلاین انجام دهیم. بنابراین، وای فای عمومی گزینه به ظاهر معقولانه‌تری به نظر می‌رسد. اما وای فای عمومی چندان امن نیست و ممکن است به راحتی توسط افراد شرور مورد سوء استفاده قرار بگیرد. به عنوان مثال، یک هکر می‌تواند اتصال شما را در یک شبکه وای فای عمومی رصد کرده و اطلاعات حساس مانند اطلاعات اعتباری و مالی را مشاهده کند. به علاوه، یک هکر می‌تواند یک شبکه وای فای ایجاد کند که نام آن شبیه یک شبکه رایگان رسمی مانند «ابر» است. هنگامی که به چنین شبکه‌ای وصل می‌شوید، ممکن است فکر کنید از یک شبکه بی‌ضرر استفاده می‌کنید، اما هکر همه اطلاعاتی که وارد می‌کنید را در حین اتصال مشاهده می‌کنند. بهتر است هنگام اتصال به وای فای عمومی، از وی پی ان (VPN) استفاده کنید تا تمام داده‌های شما رمزگذاری شده بماند. توجه داشته باشید که استفاده از وی پی ان رایگان برای اتصال به وای فای عمومی، ریسک دارد زیرا خود وی پی ان های رایگان، همیشه مطمئن نیستند.
 ۲- به طور مرتب دستگاه خود را اسکن نمی‌کنید
بسیاری از ما زندگی پرمشغله‌ای داریم که به سرعت می‌گذرد، بنابراین طبیعی است که کارهایی نظیر اسکن آنتی ویروس را به عقب می‌اندازیم. ممکن است فکر کنید که اجتناب از اسکن آنتی ویروس به صورت دستی، ضرری ندارد، اما برنامه‌های آنتی ویروس باید دستگاه شما را برای فایل‌های خطرناک اسکن کنند تا از شما محافظت کنند. بدون این اسکن‌ها، بدافزار ممکن است بدون این که هرگز بدانید، به دستگاه شما نفوذ کرده و در آنجا بماند. اگر احتمالا انجام اسکن آنتی ویروس را فراموش کرده‌اید، اکثر برنامه‌ها، اسکن روزانه خودکار را ارائه می‌کنند. این ویژگی، به برنامه اجازه می‌دهد تا به طور مرتب در پس زمینه دستگاه، بدون دخالت شما اسکن را انجام دهد.
 ۳- استفاده از وی پی ان یا برنامه آنتی ویروس رایگان
همه ما برنامه‌های مجانی را دوست داریم. اما چیزهای خاصی از جمله آنتی ویروس و برنامه‌های وی پی ان وجود دارند که ارزش قیمتشان را دارند. معمولا یک یا چند دلیل برای رایگان بودن برنامه آنتی ویروس یا وی پی ان وجود دارد، زیرا اکثر ارائه دهندگان معتبر و مطمئن، هزینه سالانه یا ماهانه دریافت می‌کنند. هنگامی که یک سرویس معین از شما هزینه‌ای دریافت نمی‌کند، اغلب به دنبال راه‌های دیگری مانند تبلیغات و فروش داده برای سودآوری است. به عنوان مثال، یک ارائه دهنده رایگان وی پی ان، ممکن است برنامه خود را با تبلیغات پر کند و شما را هم خسته و کلافه کند. اگر این تبلیغات بخشی از یک برنامه تبلیغات ابزار باشد، ممکن است در معرض خطر باز کردن یک لینک مبهم یا دادن اطلاعات خود به یک عامل غیرقانونی باشید. به علاوه، اگر ارائه‌دهنده‌ای که از آن استفاده می‌کنید، چنین سرمایه‌گذاری را برای کسب سود انجام داده باشد، ممکن است اطلاعات شخصی، وب‌گردی و سایر داده‌های بسیار حساس شما را به اشخاص ثالث بفروشد. گزارش‌های وی پی ان معمولا در این فروش داده استفاده می‌شوند. به علاوه، عرضه کنندگان وی پی ان و آنتی ویروس رایگان، معمولا ویژگی‌های ضعیفی دارند که به سادگی قادر به حافظت از شما در برابر بدافزارها و هکرها نیستند. شاید برنامه آنتی ویروس رایگان شما نتواند انواع خاصی از بدافزارها را شناسایی کند یا نرم افزار وی پی ان شما، از شکل ضعیفی از رمزگذاری استفاده می‌کند. هر عیبی که داشته باشد، می‌تواند شما را در معرض ریسک قرار دهد.
 ۴- استفاده از نرم افزار قدیمی
درست مانند اسکن آنتی ویروس، بسیاری از ما دوست داریم به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار را فقط به این دلیل که زمان‌بر هستند، عقب بیاندازیم. این موضوع قابل درک است، اما استفاده از نسخه‌های قدیمی نرم‌افزار ممکن است شما را در معرض آسیب‌پذیری‌های مختلفی قرار دهد که توسط هکرها مورد بهره برداری قرار می‌گیرند. در هنگام به‌روزرسانی نرم‌افزاری، اغلب باگ‌ها و آسیب‌پذیری‌ها برطرف یا اصلاح می‌شوند. از نظر امنیتی، این کار هر گونه ضعفی را که هکرها ممکن است برای دسترسی به حساب‌ها یا دستگاه‌های شما از آنها بهره برداری کنند را برطرف می‌کند. اگر اغلب از به‌روزرسانی‌ها خواه برای سیستم عامل باشد یا برنامه‌های کاربردی خود، اجتناب می‌کنید، احتمال قربانی شدن بر اثر آسیب‌پذیری‌های نرم افزاری را افزایش می‌دهید. دفعه بعد که وسوسه شدید از به‌روزرسانی نرم‌افزاری اجتناب کنید، به خاطر داشته باشید که چه کاری ممکن است برای یکپارچگی امنیتی شما انجام دهد.
 ۵- باز کردن لینک‌ها یا ضمیمه‌های ناشناس
ممکن است بتوانید زمانی را به خاطر بیاورید که یک لینک را خیلی سریع باز کردید و از اینکه به یک سایت امن منتهی شد شکرگزار بودید. اما همه ما تا این حد خوش شانس نخواهیم بود. چیزی که عده زیادی نمی‌دانند این است که بدافزار می‌تواند از طریق لینک‌ها و پیوست ها منتشر شود، چه از طریق ایمیل، چه از طریق پیام‌های مستقیم شبکه‌های اجتماعی، یا از طریق یک راه مشابه. بسیاری از لینک‌های مبهم همچنین می‌توانند به وب سایت‌های فیشینگ منتهی شوند که برای سرقت هر داده ای که شما وارد می‌کنید، طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، اگر جزئیات ورود خود را در یک سایت فیشینگ متقاعد کننده وارد کنید، یک هکر می تواند دقیقا  آنها را ببیند و سپس حساب مورد هدف ‌را هک کند. به همین دلیل است که همیشه باید امن بودن یک لینک یا ضمیمه‌ را قبل از باز کردن آن بررسی کنید. سایت‌های لینک آزمایی زیادی وجود دارد که می‌توانید به صورت رایگان برای اسکن  URL ها از آنها استفاده کنید و همچنین اگر می‌خواهید از این نوع روش‌های آلودگی نیز اجتناب کنید، باید  بدانید که چگونه ضمیمه‌های مخرب را شناسایی کرده و از آن‌ها دوری کنید.
 ۶- استفاده از وب سایت‌های HTTP
سابق بر این، HTTP  (پروتکل انتقال ابرمتن)، پروتکل استانداردی بود که برای ارسال داده‌ها در اینترنت استفاده می‌شد. اما اکنون، HTTPS  (پروتکل انتقال ابرمتن امن) که بسیار امن‌تر است، گزینه‌ای است که به طور گسترده ترجیح داده می‌شود زیرا HTTPS ها، داده‌ها را رمزگذاری کرده و آن را بسیار امن‌تر می‌کند. اگر موتور جستجوی انتخابی شما دو نوع نماد قفل را در کنار آدرس‌های وب‌سایت نمایش می‌دهد، احتمالا این مربوط به پروتکل انتقال مورد استفاده است. آدرس‌هایی که قفل بسته دارند، از HTTPS استفاده می‌کنند، در حالی که آدرس‌هایی با قفل باز، از HTTP استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید داده‌های منتقل شده خود را امن نگه دارید، سعی کنید فقط از وب سایت‌های HTTPS استفاده کنید.
 ۷- استفاده از درایوهای فلش مشترک
درایوهای فلش فقط فایل‌های بی‌ضرر را ذخیره نمی‌کنند. این قطعات کوچک سخت افزار می‌توانند برای ذخیره و در نتیجه انتشار برنامه‌های مخرب هم استفاده شوند. به همین دلیل است که باید درباره فلش درایوهایی که به رایانه شخصی خود وصل می‌کنید بسیار محتاط باشید. استفاده از یک فلش مموری مشترک با افرادی که کاملا به آنها اعتماد ندارید و همچنین استفاده از فلش مموری که صاحب قبلی داشته است، می‌تواند خطرناک باشد. بهتر است یا از فلش مموری خود که کاملا جدید است استفاده کنید یا فلش درایوهای مشترکی که استفاده می‌کنید را با برنامه آنتی ویروس اسکن کنید.
 ۸- عدم استفاده از لایه‌های احراز هویت
احراز هویت، خواه دو عاملی یا چند عاملی باشد، می‌تواند گزینه اضافی عالی برای فرآیند ورود شما باشد. چه در حال ورود به شبکه‌های اجتماعی باشید یا به حساب بانکی آنلاین خود دسترسی پیدا می‌کنید، با استفاده از یک برنامه احراز هویت یا یک ویژگی احراز هویت، می‌توانید یک لایه امنیتی اضافی اضافه کنید و هدف قرار دادن موفقیت آمیز شما را برای هکرها بسیار دشوارتر کنید. احراز هویت از شما می‌خواهد که یک تلاش برای ورود به سیستم را از دستگاه یا حساب دیگری تایید کنید. به عنوان مثال، ممکن است برای دسترسی به حساب مالی در لپ‌تاپ خود، نیاز به تایید ورود به سیستم در یک برنامه احراز هویت گوشی هوشمند داشته باشید. از طرف دیگر، ممکن است لازم باشد هنگام ورود به اینستاگرام، صحت تلاش برای ورود را در ایمیل خود تایید کنید. این کار فقط چند ثانیه بیشتر طول می‌کشد و می‌تواند به معنای تفاوت بین محافظت و به خطر افتادن حساب شما باشد.
 ۹- دانلود نرم افزار و فایل‌ها در سایتهای مشکوک
هنگامی که به دنبال نصب یک برنامه یا دانلود یک فایل هستیم اما دانلود رایگان یک برنامه محبوب پیدا نمی‌کنیم یا به نسخه برنامه‌ای که با سیستم عامل سازگار است دسترسی نداریم، چنین مشکلاتی اغلب ما را به وب سایت‌های شخص ثالث هدایت می‌کند. با این حال، وب سایت‌های شخص ثالث ممکن است اپراتورهای مخربی داشته باشند که به دنبال هک کردن دستگاه شما از طریق یک دانلود به ظاهر بی‌ضرر هستند. ممکن است فردی به دنبال آلوده کردن دستگاه شما با یک کی‌لاگر باشد، یا شما را با ابزارهای تبلیغاتی که صفحه شما را با تبلیغات پر می‌کند، هدف قرار دهد. هدف هر چه که باشد، یک مجرم سایبری می‌تواند با هدف قرار دادن شما از طریق دانلودهای ساختگی، شما و داده‌هایتان را در معرض خطر قرار دهد. در صورت امکان، زمانی که به دنبال نصب برنامه جدید هستید، بهتر است به فروشگاه‌های برنامه و وب‌سایت‌های قانونی مراجعه کنید. مطمئن شوید که از این دام‌های امنیتی رایج اجتناب می‌کنید. ارتکاب هر کدام از این اشتباهات خیلی راحت است، اما عواقب چنین اشتباهاتی می‌تواند وخیم باشد. بررسی سریع دستگاه و امنیت اینترنت خود را انجام دهید تا مطمئن شوید آنچه را که لازم است را برای دور نگه داشتن هکرها انجام می دهید.
 
 
 
 
No one wants to become a victim of hackers, but sometimes, out of ignorance, we make decisions that increase the likelihood of this happening.
Sometimes a small mistake can open the door to hackers, so it's important to know what to avoid. In a report, the website makeuseof examined 9 things that make us more vulnerable to hackers. These include:
1- Using public Wi-Fi networks
When we go out and are in stores, restaurants, cafes and hotels, we can use mobile internet or connect to a public Wi-Fi network to connect to the Internet. Because most of the time, we don't want to use mobile internet especially if we want to watch online content or play video chat or online game. Therefore, public Wi-Fi seems to be a more reasonable option. But public Wi-Fi is not very secure and can be easily exploited by bad people. For example, a hacker can monitor your connection on a public Wi-Fi network and see sensitive information such as credit and financial information. Additionally, a hacker can create a Wi-Fi network with a name similar to an official free network such as "The Cloud". When you connect to such a network, you may think you are using a harmless network, but the hacker will see all the information you enter while you are connected. It's best to use a VPN when connecting to public Wi-Fi to keep all your data encrypted. Note that using a free VPN to connect to public Wi-Fi is risky because free VPNs themselves are not always secure.
2- You don't scan your device regularly
Most of us live busy, fast-paced lives, so it's natural to put off things like running an antivirus scan. You might think there's no harm in avoiding manual antivirus scans, but antivirus programs need to scan your device for dangerous files to protect you. Without these scans, malware could infiltrate your device and remain there without you ever knowing. If you happen to forget to run an antivirus scan, most programs offer an automatic daily scan. This feature allows the program to regularly scan the device in the background without your intervention.
3- Using VPN or free antivirus program
We all love free apps. But there are certain things, including antivirus and VPN programs, that are worth the price. There is usually one or more reasons why an antivirus or VPN program is free, as most reputable and reliable providers charge an annual or monthly fee. When a given service doesn't charge you, it often looks for other ways to make a profit, like advertising and selling data. For example, a free VPN provider may fill their app with ads and annoy you. If these ads are part of an adware program, you may be at risk of opening a shady link or giving your information to an illegal agent. In addition, if the provider you use has made such an investment for profit, it may sell your personal information, web browsing and other highly sensitive data to third parties. VPN logs are commonly used in this data sale. Additionally, free VPN and antivirus providers usually have weak features that simply cannot protect you from malware and hackers. Maybe your free antivirus program can't detect certain types of malware, or your VPN software uses a weak form of encryption. Any defect can expose you to risk.
4- Using old software
Just like an antivirus scan, many of us like to put off software updates just because they're time-consuming. This is understandable, but using older versions of software may expose you to various vulnerabilities that are exploited by hackers. During a software update, most bugs and vulnerabilities are fixed or fixed. In terms of security, this removes any weaknesses that hackers might exploit to gain access to your accounts or devices. If you frequently avoid updates, whether it's for the operating system or your applications, you increase your chances of falling victim to software vulnerabilities. The next time you're tempted to avoid a software update, remember what it might do to your security integrity.
5- Opening unknown links or attachments
You may be able to remember a time when you opened a link very quickly and were thankful that it led to a secure site. But not all of us will be so lucky. What many people don't realize is that malware can be spread through links and attachments, whether via email, social media direct messages, or a similar way. Many shady links can also lead to phishing websites designed to steal any data you enter. according to
6- Using HTTP websites
Previously, HTTP (Hypertext Transfer Protocol) was the standard protocol used to send data on the Internet. But now, HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure), which is much more secure, is the widely preferred option because HTTPS encrypts the data, making it much more secure. If your chosen search engine displays two types of lock icons next to website addresses, this is probably related to the transport protocol being used. Addresses with a closed lock use HTTPS, while addresses with an open lock use HTTP. If you want to keep your transmitted data secure, try to only use HTTPS websites.
7- Using shared flash drives
Flash drives don't just store harmless files. These small pieces of hardware can be used to store and thus spread malicious programs. This is why you should be very careful about the flash drives you plug into your PC. Sharing a flash drive with people you don't fully trust, as well as using a flash drive from a previous owner, can be dangerous. It is better to either use your flash drive which is brand new or scan the shared flash drives you use with an antivirus program.
8- Not using authentication layers
Authentication, whether it's two-factor or multi-factor, can be a great addition to your login process. Whether you're logging into social networks or accessing your online bank account, using an authentication app or authentication feature can add an extra layer of security and make it much more difficult for hackers to successfully target you. do. Authentication requires you to confirm a login attempt from another device or account. For example, to access a financial account on your laptop, you may need to verify your login in a smartphone authentication app. Alternatively, you may need to verify your email when logging in to Instagram. It only takes a few extra seconds and could mean the difference between your account being protected or compromised.
9- Download software and files on suspicious sites
When we are looking to install an app or download a file but can't find a free download of a popular app or don't have access to a version of the app that is compatible with our operating system, such problems often lead us to third-party websites. However, third-party websites may have malicious operators looking to hack your device through a seemingly harmless download. Someone might be looking to infect your device with a keylogger, or target you with adware that fills your screen with ads. Whatever the goal, a cybercriminal can put you and your data at risk by targeting you with fake downloads. Whenever possible, when looking to install a new app, it's best to visit legitimate app stores and websites. Make sure you avoid these common security pitfalls. It is easy to make any of these mistakes, but the consequences of such mistakes can be dire. Do a quick check of your device and internet security to make sure you're doing what it takes to keep hackers at bay.

پشتیبانی