ارز مسافرتی ۱۴۰۲

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ارز مسافرتی برای اولین بار در تیر ماه سال ۱۳۶۴ توسط هیئت ‌وزیران به مبلغ ۳۰۰ دلار برای یک بار در سال به تصویب رسید. ۵۰ دلار از ارز کشور مورد نظر مسافر به صورت نقد و ۲۵۰ دلار از آن به صورت چک مسافرتی قابل پرداخت در کشور مقصد پرداخت می شد و مبنای پرداخت ارز نیز به هر جلد گذرنامه با گذشت یک سال کامل از تاریخ خروج قبلی تعیین شده بود. اما رفته رفته در این قانون تغییراتی به وجود آمد.

اما با توجه به اطلاعیه های متفاوتی که از بانک مرکزی در خصوص نرخ جدید ارز مسافرتی صادر می شود، امروزه بسیاری از افراد به دنبال یافتن پاسخ سوال قیمت ارز مسافرتی ۱۴۰۲ چقدر است؟ هستند، با توجه به اهمیت این موضوع در ادامه این مقاله قیمت ارز مسافرتی امروز بانک ملی، قیمت ارز دولتی برای مسافران 1402 و نحوه دریافت آن با کارت ملی آمده است.

 

ارز مسافرتی چیست؟

مطابق مصوبه صادر شده از سوی بانک مرکزی، مسافرانی که قصد سفر به کشورهای خارجی را دارند، می توانند مبلغی را به عنوان کمک هزینه سفر خود دریافت نمایند. در واقع این کمک هزینه در قالب ارائه ارز مسافرتی با قیمتی پایین تر از قیمت بازار تنها یک بار در سال به مسافر ارائه می شود.

همان طور که در مقدمه این مقاله اشاره شد، در گذشته ارز مسافرتی به ازای هر نفر به میزان 1000 دلار آمریکا پرداخت می شد، اما از سال 97 با افزایش قیمت ارز و نرخ ارز مسافرتی، این مقدار تا مدتی به 300 دلار یا یورو برای هر نفر کاهش یافت. در نهایت بعدها رقم این ارز مجددا افزایش پیدا کرد، تا اینکه در حال حاضر در سال ۱۴۰۲ افراد برای مسافرت های زمینی، ریلی یا دریایی بین المللی به خارج از کشور، حداکثر تا 300 یورو و برای مسافرت های هوایی بین المللی حداکثر تا 500 یورو ارز دریافت خواهند کرد.

در گذشته افراد می توانستند از صرافی ها حداکثر تا سقف 5000 یورو ارز دریافت نمایند اما از تاریخ 1402/01/14، میزان سقف اعطای ارز سهمیه ای از 5000 یورو به 2000 یورو کاهش یافت. لازم به ذکر است امکان دریافت دلار مسافرتی یا خرید ارز سهمیه ای با کارت ملی وجود خواهد داشت.

نکته قابل توجه در رابطه با ارائه ارز مسافرتی این است که این ارز در هر سال یک بار پرداخت می شود، بنابراین در صورتی که قصد سفر به کشورهای بدون ویزا و کشورهای با ویزا در یک سال را دارند، این نکته را در نظر داشته باشند که فقط یک بار این ارز را دریافت خواهند کرد. در گذشته از سوی بانک مرکزی دلار مسافرتی صرفا به افرادی تعلق خواهد گرفت که پس از رد شدن از گیت با در دست داشتن مدارک به باجه های ارزی فرودگاه مراجعه نمایند.

در رابطه با تفاوت قیمت ارز دولتی برای مسافران ۱۴۰۲ و قیمت بازار می توان گفت که ارز مسافرتی پایین تر از قیمت بازار و با تفاوت چند هزار تومانی ارائه می شود. برای تهیه این ارز می بایست ابتدا نسبت به دریافت بلیت هواپیمای سفر، مجوز خروج از کشور، ویزای معتبر و سایر مدارک خود اقدام نمایید. سپس با ارائه مدارک لازم به یکی از باجه های ارزی که به ارائه ارز مسافرتی می پردازند، حواله و اسکناس ارزی خود را دریافت کنند.

قیمت ارز مسافرتی ۱۴۰۲

ارز مسافرتی کمک هزینه یا در واقع سهمیه ای است که دولت سالانه یک بار به افرادی که قصد مسافرت به خارج از کشور را دارند، ارائه می کند. این میزان در سال 1402 برای سفر به کشورهایی که نیازمند ویزا هستند، 500 یورو و برای سفر بدون ویزا به کشورهای بدون ویزا 300 یورو یا معادل آن به سایر ارز ها می باشد. لازم به ذکر است پیش از این صرافی ها می توانستند تا حداکثر 5000 یورو ارز بفروشند، اما طبق آخرین اطلاعیه منتشر شده از سوی بانک مرکزی سقف نرخ ارز مسافرتی ۱۴۰۲ از تاریخ 1402/01/14 از 5000 یورو به 2000 یورو کاهش یافت.

از آنجا که کلیه صرافی های دنیا اعم از کشور ایران هر 3 ارز دلار، پوند و یورو را قبول می کنند، پرتقاضا ترین ارزها از سوی مسافران، این 3 ارز هستند. قیمت ارز مسافرتی ۱۴۰۲ نسبت به مبلغ ارز آزاد پایین تر است به طوری که میزان مبلغ دلار مسافرتی با دلار بازار آزاد متفاوت است.

متاسفانه این اختلاف قیمت سبب سوء استفاده های سودجوگرانه شده و با ایجاد تقاضاهایی کاذب در این بازار مواجه هستیم. به طوری که عده ای سودجو با ارائه مدارک جعلی، با خرید ارز مسافرتی و در نهایت فروش آن در بازار آزاد، بیش از چند میلیون تومان سود می کنند.

از آنجا که قیمت ارز و نرخ ارز مسافرتی روزانه در حال تغییر است، هر روز صبح از ساعت 9 و نیم الی 12 و نیم در شعب بانک ها قابل استعلام است. از این رو کلیه متقاضیان ارز دولتی می بایست پس از ساعت 9:30 فرم درخواست ارز مسافرتی را تکمیل کنند. نکته مهم در رابطه با دریافت حواله ارز مسافرتی ۱۴۰۲ این است که با توجه به اینکه ساعت عرضه حواله های ارزی محدود می باشد بهترین کار این است که دریافت حواله را به روزهای پایانی و نزدیک مسافرت خود موکول نکنید.

ایالات متحده امریکا برای اینکه بتواند از میان مردم در سرتاسر جهان مقیم بپذیرد، کارت سبزی را ارائه کرد که در صورت دریافت آن می توان به راحتی در خاک امریکا به ادامه زندگی پرداخت. 

شرایط دریافت ارز مسافرتی 1402

مسافران و متقاضیان دریافت ارز مسافرتی این نکته را در نظر داشته باشند که برای دریافت ارز مسافرتی تکمیل فرم درخواست ارز در شعبه بانک الزامی است. به طور کلی از آنجا که ارزهای مسافرتی با قیمت آزاد خرید و فروش می شوند و نرخ آن ها روز به روز تغییر می کند، در صورتی که قصد دریافت ارز مسافرتی دارید، باید این نکته را مورد توجه قرار دهید که ممکن است قیمت ارز و نرخ ارز مسافرتی با اختلاف یک روز، متفاوت باشد.

در صورت تمایل به اخذ ارز مسافرتی، می بایست دارای شرایط زیر باشید:

جهت دریافت ارز مسافرتی باید قصد سفر به یک کشور خارجی را داشته باشید و برای دریافت ارز مسافرتی، بلیط سفر خود را ارائه دهید.

ارز مسافری تنها یک بار در سال و پس از گذشتن 365 روز از آخرین نوبت به شما تعلق می گیرد. 

رده سنی مسافران برای دریافت این ارز بالای 12 سال می باشد.

لازم به ذکر است، شرط سنی تعیین شده جهت اعطای ارز مسافرتی برخی از بانک های ارائه دهنده این ارز، با شرط سنی تعیین شده از سوی بانک مرکزی متفاوت بوده است. به طوری که تعدادی از بانک ها حداقل میزان شرط سنی را 18 سال درنظر گرفته اند.

نرخ تسریع برابر با نرخ فروش اسکناس یورو / دلار از سامانه معاملات الکترونیکی ارز به اضافه یک در صد در روز برداشت خواهد بود.

توجه کنید که حتما گذرنامه شما بیش از ۶ ماه تا تاریخ مسافرت اعتبار داشته باشد.

در صورت تمایل جهت دریافت ارز مسافرتی ۱۴۰۲​ برای سفر زیارتی می بایست نام خود را در سازمان حج و زیارت به ثبت رسانده باشید.

حضور کلیه افرادی که قصد اخذ ارز مسافرتی دارند، الزامی است، به عنوان مثال تمام افراد یک خانواده 4 نفره که قصد خروج از کشور را دارند، باید در زمان دریافت ارز مسافرتی حضور داشته باشند.

ثبت نام و دریافت ارز مسافرتی از ۷ روز مانده به سفر تا روز مسافرت قابل انجام است.

نا گفته نماند که بانک در ازای هر یورو ارز مسافرتی از شما مبلغی به عنوان کارمزد دریافت خواهد کردمتقاضیان ارز مسافرتی توجه داشته باشید، در صورتی که گذرنامه شما المثنی باشد یا به تازگی آن را عوض کرده باشید می بایست آن را برای بررسی به بانک دهید. به طور کلی ارز مسافرتی به افراد و متقاضیان با شرایط زیر تعلق نخواهد گرفت و در صورت نداشتن پاسپورت می بایست نسبت به گرفتن پاسپورت اقدام نمایند.

متقاضیان کمتر از ۱۲ سال

ایرانیان مقیم خارج از کشور

افراد دارای گذرنامه سیاسی و خدمات

توجه داشته باشید که ارز فقط به مسافرانی تعلق می گیرد که به شکل هوایی سفر می کنند، از این رو به افرادی که از مسیرهای زمینی و دریایی مسافرت کنند، ارز مسافرتی 1402 تعلق نخواهد گرفتارز مسافرتی مخصوص مسافران فرودگاه‌های امام‌ خمینی (ره) تهران، اصفهان، شیراز، تبریز و مشهد می باشد.

مدارک لازم برای دریافت ارز مسافرتی ۱۴۰۲

برای دریافت ارز مسافرتی حضور شخص متقاضی در صرافی اجباری است و هیچ شخص دیگری حتی بستگان درجه اول نیز جهت اخذ ارز مسافرتی پذیرش نمی شوند. مهم ترین مسئله در رابطه با دریافت ارز دولتی ارائه کامل مدارک الزامی است که در زمان درخواست ارز مسافرتی باید همراه داشته باشند.

مدارک لازم برای دریافت ارز مسافرتی ۱۴۰۲ به شرح زیر هستند:

ارائه اصل و کپی گذرنامه ایرانی فرد متقاضی: گذرنامه باید حداقل به مدت 6 ماه اعتبار داشته باشد.

ارائه اصل و کپی بلیط هواپیما با مهر و مجوز آژانس مسافرتی (هواپیمایی): در صورت خرید بلیط به صورت اینترنتی، ارائه کد رهگیری، تاریخ و زمان خرید بلیط، اطلاعات شرکت صادرکننده بلیط الزامی است.

ارائه اصل و کپی کارت ملی: در صورت تعویض کارت ملی، ارائه برگه ثبت احوال الزامی می باشد.

ارائه رسید واریز وجه عوارض خروج از کشور

ارائه اصل و کپی ویزا در صورت سفر به کشورهای نیازمند ویزا

تکمیل فرم درخواست ارز

پرداخت مبلغ ریالی روز ارز درخواستی و تحویل رسید آن

ارائه شماره موبایل و حساب بانکی معتبر به نام شخص متقاضی

نکات مهم در رابطه با دریافت ارز مسافرتی به شرح زیر است:

توجه داشته باشید که برای تهیه ارز مسافرتی ۱۴۰۲یا اطلاع از نرخ ارز مسافرتی باید تا حداقل 7 روز کاری پیش از تاریخ سفر اقدامات لازم را انجام دهید. نکته دیگر این است که به مدت 7 روز الی 3 روز پیش از سفر یا حتی روز سفر فرصت مراجعه به صرافی دولتی و دریافت اخذ ویزای مسافرتی را دارید.

دریافت حواله ارزی از شعب بانک تجارت معمولا در همان روز انجام می شود.

حضور شخص متقاضی برای دریافت ارز در فرودگاه و ارائه مدارک شناسایی ضروری است.

در صورتی که پاسپورت شما تعویض شده است، می بایست گذرنامه موقت قبلی را نیز به متصدی ارائه دهید.

پرینت بلیط هواپیما یکی از مهم ترین مدارک برای دریافت ارز مسافرتی به شمار می آید.

برای خرید ارز مسافرتی جهت سفر زیارتی می بایست نام خود در سیستم سازمان حج و زیارت ثبت کنید.

 

نحوه دریافت ارز مسافرتی 1402

دریافت ارز مسافرتی به صورت حضوری امکان پذیر بوده که افراد می توانند، مدارک مورد نیاز خود را پس از مراجعه به یکی از صرافی های دولتی معتبر ارائه کنند و بهتر است برای دریافت ارز مسافرتی می بایست در ساعات اداری به صرافی مراجعه کنند تا پرداخت مبلغ به حساب صرافی و سپس دریافت ارز نقدی با موفقیت انجام شود.

کلیه صرافی های بانکی، صرافی های دولتی و صرافی های خصوصی دارای مجوز رسمی از بانک مرکزی و معتبر هستند. در ادامه این صرافی ها با دریافت مدارک و کنترل آن ها، ارز مسافرتی را به یورو یا معادل دلاری یا پوندی عرضه خواهند کرد.

علاوه بر آن یک سامانه آنلاین برای عرضه ارز مسافرتی هم توسط بانک مرکزی طراحی شده است. بنابراین می توانید با ورود به آدرس my.ice.ir که به نام بازار متشکل ارزی نیز شناخته می شود، اطلاعات هویتی خود را ثبت کرده و لیست صرافی های مجاز را مشاهده کنید. در نتیجه پس از ثبت درخواست به صرافی مورد نظر، زمان دریافت ارز مسافرتی 1402 به فرد متقاضی پیامک خواهد شد.

بر اساس بخش نامه صادر شده از سوی بانک مرکزی، بانک های زیر، اجازه ارائه ارز مسافرتی را خواهند داشت.

بانک ملی

بانک ملت

بانک تجارت

بانک سامان

بانک پارسیان

اما متاسفانه تنها شعب ارزی بانک ملی، سامان و تجارت این حواله را آن هم در شرایط خاص صادر می کنند.

 

سهمیه ارز مسافرتی ۱۴۰۲

ارز مسافرتی را می توان کمک هزینه ای از سوی بانک مرکزی به مسافرانی که قصد سفر به کشورهای خارجی را دارند، دانست. اما نکته حائز اهمیت این است که این کمک هزینه برای مسافرت به کلیه کشورها در نظر گرفته نشده و صرفا به تعداد محدودی از کشورهای مقصد که حجم سفر بیشتری دارند تعلق می گیرد.

کشورهایی که با ایران هم مرز و مشترک المنافع هستند، به غیر از عراق، مشمول سهمیه ارز کمتری می شوند. کشورهای نظیر ترکیه، ارمنستان، گرجستان، امارات متحده عربی، قطر، کویت، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین، ازبکستان، افغانستان، روسیه، لیتوانی، آذربایجان، قزاقستان، بلاروس، استونی، لتونی، قرقیزستان، مولداوی، بحرین و عمان کشورهای مشترک المنافعی هستند که برای سفر به آن ها مبلغ حداکثر 300 یورو ارز مسافرتی در نظر گرفته شده است.

 

سامانه خرید آنلاین ارز مسافرتی 1402

در راستای تسهیل روند خرید ارز مسافرتی و همچنین صرفه جویی در وقت، متقاضیان خرید ارز مسافرتی می توانند با مراجعه به سامانه خرید آنلاین ارز مسافرتی ۱۴۰۲ یا سامانه برخط متشکل ارز ایران به نشانی my.ice.ir و تکمیل اطلاعات خود نسبت به اخذ ارز دولتی اقدام نمایند.

در ادامه در صورتی که صلاحیت متقاضی خرید ارز اثبات شد، سامانه فهرستی از نزدیک ترین شرکت های صرافی را نمایش خواهد داد. در نهایت با انتخاب یک صرافی توسط متقاضی، در صورت تایید صرافی، پیامکی شامل اطلاعات، تاریخ و ساعت مراجعه به صرافی ارسال خواهد شد. در ادامه متقاضی می بایست با در دست داشتن کارت ملی در زمان تعیین شده جهت اخذ ارز مسافرتی و اطلاع از نرخ ارز مسافرتی حاضر شود.

برای ورود به این سامانه ابتدا آدرس my.ice.ir را در مرورگر کروم یا فایرفاکس خود وارد کنید. سپس گزینه "ورود به سامانه" را انتخاب کنید. سپس بعد از وارد کردن کد ملی و شماره تماس خود، اطلاعات هویتی خود را وارد کرده و تصویر کد ملی خود را بارگذاری کنید.

در حال حاضر تنها امکان درخواست ارز مسافرتی از طریق این سایت فراهم شده است و پیش بینی می شود که در آینده ای نزدیک امکان درخواست ارز برای سایر مصارف نیز فراهم شود.

 

ارز مسافرتی ۱۴۰۲  به چه کسانی تعلق می گیرد؟

طبق بخشنامه بانک مرکزی، ارز مسافرتی به متقاضیانی که ویزای توریستی یا مسافرتی داشته باشند تعلق خواهد گرفت و کسانی که در خارج از کشور اقامت داشته باشند، مشمول دریافت ارز مسافرتی نمی شوند به طور کلی ارز مسافرتی به چه کسانی تعلق می گرد؟ این طور می توان گفت که افراد مشمول دریافت ارز مسافرتی باید شامل شرایط زیر باشند:

افراد بالای 12 سال

افرادی که حداقل در مدت یک سال اخیر، ارز مسافرتی دریافت نکرده باشند یا از آخرین نوبت دریافت آن ها 365 روز گذشته باشد.

ارز مسافرتی تنها به مسافرانی که از فرودگاه امام خمینی، اصفهان، شیراز، تبریز و ارومیه و اهواز از کشور خارج می شوند، تعلق خواهد گرفت.

بنابراین ارز مسافرتی به افراد زیر تعلق نخواهد گرفت:

فرد متقاضی زیر 12 سال

ایرانیانی که مقیم کشور خارجی هستند.

افرادی که گذرنامه خدمات یا سیاسی دارند.

افرادی که در یک سال گذشته، ارز مسافرتی دریافت کرده اند.

 

میزان ارز مجاز همراه مسافر 1402

مسافران جهت خروج از کشور ایران می توانند مبلغی ارز را به همراه خود خارج کنند. اما به دلیل کنترل نوسانات بازار ارز در کشور این مبلغ دارای سقف حداکثری است. سقف میزان ارز مسافرتی 1402 نسبت به سال های قبل کمتر شده است. با این حال به دلیل پایین تر بودن قیمت ارز دولتی برای مسافران 1402 نسبت به قیمت ارز در بازار آزاد، بسیاری از افراد از این فرصت استفاده کرده و هزینه های سفر خود را کاهش می دهند. مسافرانی که قصد خروج از کشور ایران را دارند، در صورت انتخاب سفر زمینی، ریلی یا دریایی، می توانند تا سقف 300 یورو ارز از کشور خارج کنند. اما اگر این سفر به صورت هوایی باشد مسافران می توانند تا سقف 500 یورو ارز از کشور خارج کنند.

در سال 1402 به دستور بانک مرکزی عرضه ارز مسافرتی در صرافی ها متوقف شده است. مسافران برای تهیه ارز مسافرتی باید در عین حال که بلیت سفر و دیگر مدارک را به همراه دارند، ابتدا به دو بانک معرفی شده از سوی بانک مرکزی یعنی بانک ملی و ملت مراجعه کنند. در آنجا در ازای مبلغی که پرداخت می کنند حواله ای دریافت خواهند کرد. سپس در روز سفر و در فرودگاه حواله نامبرده را به باجه کنترل گذرنامه تحویل داده و معادل آن را به صورت نقدی (دلار یا یورو) دریافت خواهند کرد. این تنها را دریافت ارز مسافرتی در سال 1402 است.

از محدودیت های ارز مسافرتی در سال 1402 این است که با منع صرافی ها از ارائه ارز مسافرتی، تنها تعداد معدودی ار فرودگاه های کشور موظف هستند حواله ارزی را از مسافر دریافت کرده و معادل آن ارز تحویل دهند که این فرودگاه ها عبارتند از فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران، شیراز، اصفهان، تبریز، اهواز، ارومیه و مشهد. در این صورت مسافرانی که در سایر شهرهای ایران حضور دارند برای دریافت ارز مسافرتی باید به فرودگاه های ذکر شده مراجعه کنند. دیگر محدودیتی که در این طرح وجود دارد این است که ارز مسافرتی تنها یک بار در سال به متقاضی داده می شود.

 

ارز مسافرتی حجاج ۱۴۰۲

هر ساله از سوی دولت بودجه ای برای ارز سفرهای زیارتی در نظر گرفته می شود که نسبت به قیمت روز ارز در بازار آزاد و همینطور قیمت ارزهای مسافرتی غیر زیارتی پایین تر است. میزان این بودجه هر سال نسبت به سال قبل متفاوت است به همین دلیل متقاضیان سفرهای زیارتی باید در خصوص این تغییرات توجه لازم را داشته باشند. در تعیین این نرخ علاوه بر شرایط کشور ایران، خدماتی که کشور عربستان در اختیار زائران ایرانی قرار می دهد نیز تاثیر گذار است.

در جدیدترین تفاهم نامه حج بین دو کشور ایران و عربستان و بر اساس خدماتی که کشور عربستان در اختیار مسافران ایرانی قرار می دهد، در سال 1402 نرخ ارز مسافرتی مخصوص سفر زیارتی حج از سوی دولت برابر با 500 دلار اعلام شده است. کشور عربستان امسال پذیرای 87 هزار و 550 نفر زائر از کشور ایران است که در این بین حدوداً 37 هزار نفر در اولویت گرفتن این سهمیه هستند. این 37 هزار نفر کسانی هستند که در سال 99 برای سفر حج ثبت نام کرده اما به دلیل شیوع بیماری کرونا نتوانستند وارد خاک عربستان شوند. طبق گفته سازمان حج و زیارت کشور در صورتی که هزینه خدمات کشور عربستان از بودجه پیش بینی شده بیشتر نشود، هزینه اضافه ای این دسته زائران گرفته نخواهد شد.

مسافرانی که با هدف زیارت قصد سفر دارند، پس از ثبت نام در سامانه حج و زیارت و ارائه مدارک خود به سفارت عراق یا عربستان می توانند برای تهیه ارز مسافرتی خودبا به همراه داشتن کارت ملی به شعب بانک ملی مراجعه کرده و 500 دلار ارز مسافرتی را با نرخ صرافی ملی تهیه نمایند. نرخ صرافی ملی در حال حاضر بیش از 42 هزار تومان می باشد که ممکن است قابل تغییر باشد. همچنین کارمزد به میزان معادل ریالی سه در هزار ارز فروخته شده محاسبه و به حساب شعب واریز خواهد شد. توجه به این نکته الزامی است که در این دوره ارز مسافرتی حجاج صرفاً در شعب بانک ملی صادر می شود. علاوه بر این در این دوره ارائه ارز مسافرتی حجاج شامل محدودیت سنی نمی شود و همه زائران در هر سنی امکان دریافت این ارز مسافرتی را دارند.

در هر سال متقاضیان سفر به عتبات عالیات نیز از تخصیص ارز مسافرتی از سوی دولت برخوردارند. در سال 1402 ستاد مرکزی اربعین نرخ ارز اختصاص یافته برای سفر به کربلا و نجف را بین 300 تا 500 یورو اعلام کرده است. نکته قابل توجه درباره نرخ ارز مسافرتی زیارتی نظیر حج و عتبات عالیات این است که این قیمت در تمام طول سال یکسان است و افزایش یا کاهش پیدا نمی کند. این ویژگی در شرایط متزلزل بازار ارز کنونی نکته مثبتی است که برای آسودگی خیال زائران در نظر گرفته شده است.

درخواست ارز مسافرتی از اپلیکیشن بله

یکی دیگر از امکاناتی که برای مسافران خارج از کشور و همچنین زائرین حج تمتع فراهم شده است، استفاده از پیام رسان بله جهت خرید ارز مسافرتی و ارز حج تمتع است. مسافرین می توانند با نصب اپلیکیشن بله بر روی گوشی خود، از این امکان استفاده کنند. البته در حال حاضر استفاده از این موقعیت فقط برای گوشی های اندروید ممکن است. اما به زودی می توان خرید ارز مسافرتی و ارز حج تمتع را از طریق پیام رسان بله بر روی نسخه وب و ios انجام داد. افراد می توانند برای دریافت ارز مسافرتی 1402 و ارز حج تمتع به وسیله اپلیکیشن بله، از راهنمای تصویری که در زیر آمده است استفاده کنند. در مرحله اول پس از نصب اپلکیشن بله و باز کردن آن، می توان گزینه ارز مسافرتی و یا ارز حج تمتع را انتخاب کرد.

ارز مسافرتی

در صورت درخواست ارز مسافرتی از اپلیکیشن بله و انتخاب گزینه ارز مسافرتی، صفحه ای باز می شود که در آن پنج مرحله مشخصات فردی، اطلاعات پرواز، مشخصات ارز، پرداخت و دریافت رسید و دریافت ارز به عنوان راهنمای مراحل دریافت ارز مسافرتی نمایان می شود. افراد می توانند با انتخاب گزینه آبی رنگ در خواست ارز مسافرتی، مراحل ذکر شده را انجام دهند.

ارز مسافرتی

اگر افرادی قصد خرید ارز حج تمتع از طریق اپلیکیشن بله را داشته باشند نیز می توانند پس از انتخاب گزینه ارز حج تمتع، به صفحه راهنمای درخواست این ارز که شامل مراحل مشخصات فردی، تعیین تاریخ و شعبه، مشخصات ارز، پرداخت و دریافت رسید و دریافت ارز است شوند. سپس با انتخاب گزینه آبی رنگ درخواست ارز، این مراحل را به صورت عملی اجرا کنند.

ارز مسافرتی

افراد می توانند به صورت 24 ساعته و در هر زمان از شبانه روز که مایل بودند درخواست ارز مسافرتی یا ار حج تمتع خود را در این اپلیکیشن ثبت کنند. اما زائرین حج تمتع باید توجه ویژه داشته باشند که برای درخواست ارز در این اپلیکیشن، تا پنج روز پیش از شروع سفر خود فرصت خواهند داشت که ارز مورد نظر خود را سفارش دهند. لازم به ذکر است سقف درخواست ارز در این اپلیکیشن تفاوتی با خرید از شعب بانک ملی نداشته و همان قیمت 500 دلار است. نرخ ارز حج تمتع معادل نرخی است که بانک مرکزی اعلام می کند. نکته دیگری که قابل توجه می باشد این است که لازم است زائرین پیش از ثبت درخواست ارز حج تمتع در اپلیکیشن بله، در سایت سماح ثبت نام کرده باشند.

 

سوالات متداول
1- ✔️ نرخ ارز مسافرتی به چه میزان می باشد؟ ✔️ همان طور که در این مقاله به طور کامل توضیح داده شد، نرخ روز ارز مسافرتی هر روز صبح توسط بانک مرکزی راس ساعت 9:30 اعلام می شود.
2- ✔️ ارز مسافرتی به چه افرادی تعلق می گیرد؟ ✔️ همان طور که در این مقاله به طور کامل توضیح داده شد، افراد بالای 12 سال که در یک سال گذشته ارز دولتی دریافت نکرده باشند مجاز به اخذ ارز مسافرتی خواهند بود.
3- ✔️ شرایط اخذ ارز مسافرتی چیست؟ ✔️ از جمله شرایط اخذ ارز مسافرتی اعتبار 6 ماهه گذرنامه و سن بالای 12 سال و تکمیل فرم درخواست ارز مسافرتی می باشد،توضیحات بیشتر در این مقاله توضیح داده شده است.

پشتیبانی