آموزش تغییر پورت ریموت دسکتاپ ویندوز سرور

سرویس ریموت دسکتاپ مایکروسافت از سرویسهای بسیار مهم این شرکت میباشد. شما با این سرویس قادر خواهید بود تا به یک ویندوز از راه دور دسترسی پیدا کنید و با وارد کردن نام کاربری و رمز آن سیستم، همانند کاربری که به صورت فیزیکی با آن سیستم کار میکند به سیستم عامل متصل شده و کار کنید.

یکی از موارد امنیتی که معمولا مدیران پشتیبانی شبکه در ویندوزها و به ویژه نسخه های سروری به علت مهم بودن امنیت صورت میگیرد تغییر پورت این سرویس است. به صورت پیش فرض Remote Desktop از پورت ۳۳۸۹ برای ارتباط استفاده می کند و در این مقاله قصد داریم روش تغییر پورت این سرویس را به پورت دلخواه در ویندوز سرور از طریق رجیستری توضیح دهیم.

ابتدا پنجره Run را باز کرده و عبارت RegEdit را وارد میکنیم تا پنجره ویرایش رجیستری ویندوز نمایان شود.

وارد مسیر زیر در ویرایشگر میشویم:


HKEY_LOCAL_MACHINESystemCurrentControlSetControlTerminalServerWinStationsRDP-Tcp


سپس از قسمت سمت راست کلید PortNumber را انتخاب کرده و روی آن دابل کلیک میکنیم.

سپس در پنجره باز شده مقدار دسیمال را انتخاب کرده و پورت دلخواه خود را وارد میکنیم مثلا مقدار ۲۰۰۰۰ (سعی کنید مقادیر بالای ۱۰۰۰۰ را اختصاص دهید تا با پورتهای دیگر که به صورت پیش فرض تعریف شده اند اختلال ایجاد نکند مگر اینکه بدانید پورتی که در نظر گرفته اید با هیچ برنامه دیگری تداخل ندارد و آزاد است) را در نظر می‌گیریم.

از این به بعد در پنجره ریموت دسکتاپ کلاینت ها بعد از آدرس IP باید مقدار پورت را با زدن ” : ” جلوی آن وارد کنند مثلا ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱:۲۰۰۰۰

بدینوسیله مقدار پورت را فقط افرادی که دسترسی به ریموت خواهند داشت میدانند و حملات احتمالی و آزمون و خطای نام کاربری و رمز عبور و سایر خطرات امنیتی توسط کاربران عادی شبکه به گونه ای خنثی شده است.