DDNS یا Dynamic DNS چیست؟

چگونه به سیستم خود از راه دور دسترسی داشته باشیم؟
برای دسترسی از محیط اینترنت به یک ناد (سیستم، سایت، …) همواره نیاز به داشتن IP ثابت و یکتا برای آن گره است. مثلا شما برای اینکه به یک سایت دسترسی داشته باشید باید نام آن سایت به یک IP ثابتی اشاره کند یا اگر بخواهید به یک سیستم دسترسی از راه دور داشته باشید باید آن سیستم IP ثابتی داشته باشید.

راهکاری که معمولا برای این کار استفاده می‌شود خرید IP استاتیک از سرویس دهنده اینترنت (ISP) است و سپس اعلام به DNS سرورهای معتبر که این نام زین پس به این IP ثابت اشاره کند. معمولا این فرایند هزینه سالیانه بالایی را شامل می‌شود.
اما راهکاری دیگر که برای کاربران خانگی بیشتر مورد استفاده است استفاده از DNS داینامیک یا متغییر است. IP شما با هر بار اتصال به اینترنت تغییر می‌کند اما با استفاده از DDNS هر بار IP شما تغییر کند مودم شما یا برنامه ای که روی سیستم خود نصب کرده اید به صورت اتوماتیک IP جدید شما را به DNS اطلاع می‌دهد و سایر کاربران با سوال از آن DNS به سمت سیستمی که ما به آن اشاره می‌کنیم راهنمایی خواهند شد.
ابتدا باید در یکی از سایتهایی که ارایه دهنده این سرویس هستند ثبت نام کنید که اون سایت به شما اجازه میده مقدار رکورد FQDN  به عنوان SubDomain دلخواه برای خود بسازید.
این سرویس در ایران هم توسط شرکتی ارایه میشود که حتی به صورت یکماهه سرویس رایگان هم ارایه میدهد (DynDns.ir) و ارایه دهنده‌های خارجی زیادی هم به صورت پولی و هم رایگان وجود دارد مثل DynDns.info
به عنوان مثال ما رکورد Radinpars را در سایت ایرانی ساختیم که به صورت زیر تنظیم گردید Radinpars.dyndns.ir
سپس باید سیستم میزبان را تنظیم کنید که هربار IP ما تغییر کرد مقدار جدید را در DNS ثبت کند که این فرآیند از دو طریق قابل استفاده است:
۱)      از طریق مودم اینترنت شما که معمولا در محیط تنظیمات دارای بخشی به نام DDNS یا Dynammic DNS مانند تصویر زیر است.  باید این مقدار را فعال کرده و نام کاربری و رمزی که از سایت را دریافت کردیم در مودم خود وارد کنیم.

۲)      برنامه ای را روی سیستم خود نصب میکنید و با دادن رمز و نام کاربری که در سایت ثبت نام کرده اید برنامه با هر بار تعویض IP سیستم شما به DNS اطلاع داده و مقدار آنرا به روز می‌کند.
به همین سادگی بعد از این برای دسترسی به سیستم خود کافیست نام آنرا وارد کنید و در هر جایی که به اینترنت دسترسی داشته باشید به سادگی می‌توانید به سیستم خود متصل گردید.