آموزش نصب و راه اندازی مودم تی پی لینک Archer MR200

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پس از بررسی مودم تی پی لینک Archer MR200 در مجله خبری نت ران، اکنون مراحل نصب و راه اندازی آن را به صورت کامل و تصویری در اختیار شما کاربران عزیز قرار می دهیم تا به سادگی با ظاهر و امکانات رابط کاربری این مودم زیبا آشنا شوید. تی پی لینک Archer MR200 یکی از بهترین مودم های مجهز به فناوری ارتباط 4G LTE است که علاوه بر ظاهر زیبا، امکانات قابل توجهی ارائه می دهد.

صفحه ورود مودم تی پی لینک Archer MR200 که با وارد کردن رمز عبور admin وارد رابط کاربری می شوید.

صفحه اصلی رابط کاربری که اطلاعات بسیار مفیدی در اختیار شما قرار می دهد. باندهای دوگانه شبکه بی سیم، تعداد کاربران به شبکه سیمی و وایرلس، پیام دریافتی، وضعیت اتصال به اینترنت، میزات داده دریافتی یا ارسالی و کیفیت سیگنال در این بخش مشاهده می شود.

با ورود به منوی Quick Setup می توانید به سادگی و در چهار مرحله، مودم تی پی لینک MR200 را آماده فعالیت کنید. در بخش اول قادر به انتخاب یا ویرایش APN مربوط به اپراتور سیم کارت خود هستید.

در بخش دوم امکان فعال یا غیر فعال سازی شبکه بی سیم، ویرایش نام  SSID و رمز عبور باند 2.4 و 5 گیگاهرتز شبکه وایرلس به صورت مجزا هستید.

مودم تی پی لینک MR200 در ادامه به شما اطلاع می دهد که تنظیمات شبکه وایرلس با موفقیت انجام شده و از شما می پرسد که قصد دارید از روتر با تنظیمات جدید شبکه بی سیم استفاده کنید یا شبکه سیمی را انتخاب کنید. با انتخاب یکی از دو گزینه و کلیک روی گزینه Next به مرحله بعد می روید.

پس از تست اتصال به شبکه، تی پی لینک گزارشی از وضعیت بخش های مودم و تنظیمات اعمال شده به شما ارائه می دهد و با کلیک روی گزینه Finish، کار نصب و راه اندازی Archer MR200 به پایان می رسد.

منوی اصلی مودم در بخش بالای رابط کاربری شامل سه بخش Quick Setup، Basic و Advanced می شود. بخش Quick Setup که مربوط به نصب و راه اندازی مودم بود و پیشتر مراحل آن را توضیح دادیم، اما دو بخش دیگر هر کدام شامل زیر مجموعه هایی می شوند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم. در زیر منوی Internet تنظیمات APN اپراتور سیم کارت به شما نمایش داده می شود و در صورت تمایل می توانید آن را با ساخت پروفایل جدید ویرایش کنید.

در صورتی که به هر دلیلی تنظیمات شبکه بی سیم را به طور کامل انجام نداده اید یا نیاز به تغییر آن وجود دارد، به سادگی از زیر منوی Wireless و به سادگی می توانید تغییرات مورد نظر خود را اعمال کنید. رابط کاربری تی پی لینک بسیار کاربردی و مفید است و به سرعت با آن ارتباط برقرار می کنید.

بخش شبکه مهمان برای افرادیست که قصد دارند به صورت موقت به شبکه متصل شوند و پس از ترک محل، دیگر به مودم کانکت نمی شوند. حتی قابلیت ایجاد شبکه بین کاربران مهمان نیز وجود دارد. نکته جالبی که برای شبکه بی سیم در بخش استاندارد و بخش مهمان وجود دارد، قابلیت فعال یا غیر فعال سازی باند شبکه بی سیم است. به عنوان مثال در صورتی که تجهیزات بی سیم شما از باند 5 گیگاهرتز پشتیبانی می کنند، می توانید اتصال 5 گیگاهرتز را برای خود فعال و برای کاربران مهمان غیر فعال کنید تا ترافیک دو باند مجزا به صورت تفکیک شده در اختیار کاربران قرار گیرد.

آخرین منوی بخش Basic به کنترل والدین اختصاص دارد تا با محدود سازی کودکان خود از دسترسی به محتوای نا مناسب جلوگیری کنند. شما به سادگی می توانید کلمات مورد نظر را بلاک کنید یا با افزودن مک آدرس دستگاه کودک خود، زمان اتصال مشخصی را تعیین کنید. به عنوان مثال فرزند شما فقط در یک بازه زمانی خاص بتواند به اینترنت متصل شود. حتی تنظیمات منوی Parental Controls نیز بسیار کاربردی و ساده طراحی شده که قابل تحسین است.

بخش Advanced همانطور که از نامش پیداست، تنظیمات پیشرفته و کامل تری در اختیار کاربران قرار می دهد. در حالت عادی بسیاری از زیر منو های این بخش، کاربردی برای کاربران ندارد، اما به هر صورت احتمال نیاز به اعمال تغییرات پیشرفته روی مودم وجود دارد. اولین منوی بخش Advanced به اعلام وضعیت مودم اختصاص دارد و اطلاعات کاملی در خصوص شبکه بی سیم و سیمی، حجم داده دانلود و آپلود شده، کیفیت سیگنال، وضعیت شبکه مهمان و اینترنت در این زیر منو وجود دارد.

منوی Operation Mode به شما اجازه می دهد که وظیفه دستگاه را بین روتر 3G/4G یا روتر وایرلس تغییر دهید. در حالت روتر وایرلس با اتصال یک کانکشن اینترنت، امکان تکرار امواج و افزایش محدوده پوشش دهی یا دریافت امکانات بیشتر توسط MR200 وجود دارد.

بخش Network امکاناتی در خصوص اتصال به اینترنت (تنظیمات APN)، مدیریت پین، تنظیمات داده، تنظیمات LAN، روتینگ پیشرفته و DNS دینامیک ارائه می دهد.

در بخش Data Setting تنظیمات کاملی برای مدیریت حجم داده وجود دارد. به عنوان مثال محدودیت حجم ماهانه و هشدار اتمام حجم به همراه روز آغازین بسته اینترنت از امکانات این بخش شمار می روند.

زیر منوی SMS قابلیت های ارسال و دریافت پیام کوتاه را در اختیار کاربر قرار می دهد.

تنظیمات شبکه بی سیم به شکلی کامل تر در زیر منوی مخصوص این بخش در منوی Advanced تعبیه شده که هر آنچه که در شبکه وایرلس به آن نیاز دارید در این منو دیده می شود.

بخش NAT Forwarding نیز قابلیت های متعدد برای انتقال شبکه از طریق روتر و ساخت سرور مجاز ارائه می دهد که فقط برای کاربران حرفه ای در نظر گرفته شده است.

زیر منوی Bandwidth Control امکانات کاملی برای مدیریت پهنای باند ورودی و خروجی بر اساس محدوده IP و پورت ارائه می دهد. چنین قابلیتی برای ادارات و سازمان های کوچک به منظور مدیریت حجم اینترنت مورد استفاده برای هر کاربر، بسیار کاربردی است.

امنیت تجهیزات شبکه اهمیت فراوانی دارد و از این رو، تی پی لینک نیز قابلیت هایی برای کنترل دسترسی و محدود سازی دستگاه ها بر اساس IP و مک آدرس فراهم ساخته است.

در انتها نیز زیر منوی System Tools قرار دارد که قابلیت هایی از جمله تنظیم زمان و تاریخ، عیب یابی مودم، به روز رسانی firmware، بک آپ و ریستور در این بخش وجود دارد.

پشتیبانی