استارلینک ۲۵۰ هزار مشتری دارد

منبع: تسنیم
 
براساس توییت مدیرعامل SpaceX بیش از ۲۵۰ هزار پایانه کاربری استارلینک به سرویس ماهواره‌های اینترنتی استارلینک اضافه شده‌اند.
 
شرکت فناوری‌های اکتشاف فضایی (Space Exploration Technologies Corporation) یا اسپیس‌اکس (SpaceX) نام یک شرکت آمریکایی تولیدکنندهٔ محصولات صنایع هوافضایی همچنین ارائه‌دهنده خدمات اکتشاف فضایی و مخابراتی است. این شرکت در سال 2002 در کالیفرنیا شکل گرفت و اکنون درحال گسترش است. اسپیس‌اکس در ژوئن 2002 توسط ایلان ماسک بنیانگذار پی‌پل و تسلا موتورز تأسیس شد و در مارس 2006، ماسک 100میلیون دلار از سرمایه خود را روی شرکت سرمایه‌گذاری کرد.
 
استارلینک از مجموعه‌ای از ماهواره‌های مدارپایین زمین برای ارسال پرتو پهن‌باند به مشتریان استفاده می‌کند. درحالی‌که هدف اصلی آن ارائه‌ی خدمات به مکان‌هایی بدون اتصال به اینترنت یا با خدمات ضعیف است، تا به امروز در 25 کشور، هرکسی می‌تواند برای این سرویس ثبت‌نام کند.
 
سرویس استاندارد اینترنت Starlink اکتبر 2020 راه اندازی شد و مشتریان باید 99 دلار بابت ودیعه و 499 دلار بابت سخت‌افزار و ماهانه 99 دلار بابت هزینه خدمات استفاده از سرعت دانلود تا 200 مگابیت‌برثانیه پرداخت کنند.
 
در 14 فوریه  ایلان ماسک، رئیس اسپیس ایکس، توییتی منتشر کرد که در آن به «بیش از 250 هزار پایانه کاربری استارلینک» اشاره می‌کند که صد هزار عدد بیشتر از آن چیزی است که در اوت گذشته گزارش شده بود.
 
 
هنوز مشخص نیست آیا ماسک در افشاگری خود به همه‌ی پایانه‌های ساخته‌شده تا‌به‌امروز اشاره می‌کند یا صرفاً کاربرانی را شمارش کرده است که پول پرداخت می‌کنند. به‌نظر می‌رسد احتمال دوم ارزش بیشتری برای توییت‌شدن داشته باشد.
 
توییت ماسک فقط چند روز پس‌از‌آن منتشر شد که طوفان ژئومغناطیسی اکثر آخرین پایگاه ماهواره‌های استارلینک اسپیس ایکس را از بین برد. این شرکت معمولاً حدود 60 ماهواره استارلینک را در یک زمان پرتاب می‌کند و در‌حال‌حاضر، حدود 2000 عدد از آن‌ها در مدار وجود دارند.
 
در اوایل ماه جاری، اسپیس ایکس سرویس پریمیوم استارلینک را به صفحه‌ی ثبت‌نام خود اضافه کرد. استارلینک پریمیوم که قرار است در نیمه‌ی اول سال جاری راه‌اندازی شود، سرعتی تا 500 مگابیت‌برثانیه ارائه می‌دهد و به همین منظور مشتریان باید 500 دلار ودیعه‌ی قابل‌بازپرداخت به‌همراه 2.500 دلار بابت سخت‌افزار و 500 دلار بابت اشتراک ماهانه پرداخت کنند.
 
پایگاه مشتریان رو‌به‌رشد استارلینک نشان می‌دهد که اسپیس ایکس می‌تواند در‌حال‌حاضر حدود 25 میلیون دلار در ماه به‌دست بیاورد. این مبلغ چشمگیری به‌نظر می‌رسد؛ اما ماسک پیش‌بینی کرده بود که اگر سرویس مذکور بتواند حتی چند درصد از بازار جهانی مخابرات را تضمین کند، می‌تواند درآمد سالانه‌ی 50 میلیارد دلاری به‌دست آورد.
 
البته گفتنی است اگر مشکلات فعلی کمبود تراشه‌‌ وجود نداشت، استارلینک با سرعت بیشتری رشد می‌کرد. ماه نوامبر، اسپیس ایکس از بعضی مشتریانش که زمان زیادی منتظر سرویس خود بودند، معذرت‌خواهی و دلیل این تأخیر را "مشکلات زنجیره‌ی تأمین" عنوان کرد. این شرکت اضافه کرد در حال آماده‌سازی کیت جدید استارلینکی است که برای تولید با حجم زیاد طراحی شده است و ارسال آن از سال جاری آغاز خواهد شد.

پشتیبانی