رونمایی از کوچکترین ابرکامپیوتر دنیا توسط شرکت NEC

شرکت NEC از پلتفورم جدیدی رونمایی کرد که با استفاده از آن پردازنده ابررایانه‌ای SX-Aurora برای هوش ‌مصنوعی قابل استفاده می‌شود.

 شرکت ان‌ای‌سی (NEC) که یک شرکت چند ملیتی فعال در زمینه فناوری‌اطلاعات است، از پلتفورم جدیدی رونمایی کرد که توسط آن آخرین پردازنده کلاس ابررایانه‌ای خود به نام SX -Aurora Tsubasa را برای سیستم‌های هوش‌مصنوعی قابل استفاده نماید.
رابرت امری، مسئول تبلیغات شرکت NEC، ضمن اشاره به ‌این نکته که پردازنده‌های برداری، رایانه‌هایی هستند که از مدت‌ها پیش خود را به دنیای تکنولوژی ثابت کرده‌اند، گفت پردازش‌برداری جدید که برای خطوط لوله موازی بهینه شده است، موانع ورود به برنامه‌های AI و ML را کاهش می‌دهد و چالش‌های حال‌حاضر و آینده پیش‌روی این تکنولوژی را از پیش رو بر می‌دارد. لازم به ‌ذکر است تکنیک خط‌ لوله مذکور، روشی است که پردازنده با استفاده از آن می‌تواند برخی از دستورالعمل‌ها را  با سرعت بسیار بیشتری انجام دهد.

 کوچکترین ابرکامپیوتر دنیا توسط شرکت NEC رونمایی شد

کاربرد پلتفورم SX-Aurora برای هوش‌مصنوعی

در پلتفورم هوش‌مصنوعی SX-Aurora Tsubasa، علاوه بر زبان برنامه‌نویسی C++، C و فورترن، از محیط‌های برنامه‌نویسی پایتون و تنسورفلو نیز پشتیبانی می‌شود.

NEC نسخه‌های مختلفی از جدیدترین نمونه‌های SX-Aurora Tsubasa خود را برای دسکتاپ و سرور‌هایی با امکان استفاده از کارت‌های FHFL ارائه می‌دهد. پیشرفته‌ترین مدل پردازنده‌برداری موتور، مدل شماره ۲۰  با ۱۰ هسته است که در فرکانس ۱.۶ گیگاهرتز کار می‌کنند و با ۴۸ گیگابایت حافظه HBM۲ زوج می‌شوند. 

در حالی که اعداد نشان‌دهنده پیک عملکرد SX-Aurora Tsubasa نسبت به تعداد ارائه شده توسط آخرین GPU که یک کلاس از پردازنده‌های برداری هستند، بسیار کم‌رنگ به‌نظر می‌رسند، شرکت NEC معتقد است پردازنده‌های برداری آن هنوز هم می‌توانند در بازار رقابتی، حرفی برای گفتن داشته‌ باشند. این موضوع به‌خصوص در دیتابیس‌هایی که به حافظه پردازنده ۴۸ گیگابایتی نیاز دارند بیشتر حس می‌شود چراکه NVIDIA، تنها پردازنده‌ای است که این حجم از حافظه را دارد. کمپانی NEC هنوز قیمت کارت‌های SX-Aurora Tsubasa خود را اعلام نکرده است.