تفاوت بین VPN و VPS در چیست؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 در حالی که ممکن است شبیه به نظر برسند، مهم است که تفاوت vpn‌ و vps را در نظر بگیرید. در واقع، جدای از اینکه هر دو کلمه “مجازی” را در نام خود دارند، اشتراک زیادی ندارند. یکی سیستم عامل اختصاصی است که به صورت آفلاین میزبانی می‌شود و به عنوان یک سرویس ارائه می‌شود و دیگری شبکه‌ای از سرورهای اختصاصی است که استفاده از اینترنت را تسهیل می‌کند.

اساسا:
• VPS یک کامپیوتر یا سرور است
• VPN یک سرویس است
به عنوان یک صاحب کسب‌وکار، دانستن آنچه نیاز دارید می‌تواند دشوار باشد. می‌دانید که به یک وبسایت و یک سرویس میزبانی نیاز دارید، اما از آنجا ممکن است گیج کننده باشد. اما به ارزش چیزی که هر دو سرویس با هم ارتباط برقرار می‌کنند فکر کنید: حریم خصوصی.
این مقاله تفاوت vpn‌ و vps را توضیح می‌دهد تا به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر کمک کند.

 

تفاوت بین vpn و vps
VPN چیست؟

در حالی که وب سایت‌ها اتصالات امنی را ارائه می‌دهند، ترافیک اینترنت اساساً ناامن است و قابل ردیابی است. هنگامی که از یک وب سایت امن بازدید می‌کنید، هر داده‌ای که رد و بدل می‌کنید از طریق اتصالی که توسط نرم‌افزار اضافی رمزگذاری شده است، عبور می‌کند. با این حال، وبگردی اولیه از صفحه‌ای به صفحه دیگر در وب عمومی قابل مشاهده است. این بدان معنا نیست که شما می‌توانید به راحتی شخصاً شناسایی شوید، این تبادل اطلاعات از طریق آدرس‌های IP کنترل شده توسط ارائه دهندگان خدمات اینترنتی (ISP) منتقل می‌شود. با این حال، یک آدرس IP می‌تواند داده‌های عمومی زیادی را از بین ببرد.
شبکه خصوصی مجازی (VPN) شبکه‌ای از سرورهای اختصاصی است که یک سرویس VPN را برای ایجاد یک “تونل” خصوصی برای مرور اینترنت اجرا می‌کند. سپس سرویس VPN یک اتصال اینترنتی امن را از طریق آن زیرساخت در دسترس قرار می‌دهد. این برای حفظ یکپارچگی در ارتباطات تجاری یا برای مدیریت ناشناس بودن هنگام گشت و گذار در وب خوب است. اگر به دنبال راهی ایمن و آسان برای رمزگذاری استفاده از اینترنت خود هستید، VPN برای شما مناسب است.
این اتصالات ناشناس و ایمن به اینترنت با مسیریابی ترافیک از طریق یک سرور در یک سایت راه دور، به حفظ امنیت جلسات کاربران در برابر هک کردن کمک می‌کند. این می تواند مکان، آدرس IP و فعالیت آنلاین کاربر را پنهان کند. در واقع، این مسیریابی ترافیک اینترنت را “مبهم” می‌کند.

VPS چیست؟

سرور خصوصی مجازی (VPS) یک کامپیوتر است، بسیار شبیه به رایانه‌ای که در خانه استفاده می‌کنید. شما می‌توانید انواع مختلفی از نرم‌افزارها را مانند رایانه خود نصب و اجرا کنید. VPS در ابتدا برای میزبانی وب سایت‌ها و ارائه یک راه حل میزبانی قابل اعتماد برای برنامه‌ها و سایر خدمات استفاده می‌شود. آن را همانطور که می‌خواهید پیکربندی کنید، VPS به شما امکان می‌دهد هر کاری را که نیاز دارید انجام دهید.
مزایای VPS بسیار زیاد است، اما مهمترین آنها آزادی است. همه خواهان سروری مقرون به صرفه هستند، بدون اینکه عملکرد را به خطر بیندازند یا از منابع مشترک سوء استفاده کنند. یک سرور خصوصی مجازی به شما آزادی لازم برای اجرای نرم‌افزار مورد نیاز، منابع برای استفاده صحیح از آن و ساختار هزینه‌ای را می‌دهد که با بودجه شما به خوبی کار می‌کند. اینجاست که یک VPS می‌درخشد. و با مدیریت از یک مرکز داده پیشرفته، سرور شما همیشه متصل است.

تفاوت vpn‌ و vps در چیست؟

VPN فقط برای یک چیز استفاده می‌شود، حفظ امنیت داده‌های شما هنگام مرور اینترنت.
VPS سرویسی است که توسط یک شرکت میزبان به منظور میزبانی وبسایت یا برنامه ارائه می‌شود. در حالی که در نهایت می‌توان از آن برای اتصال به اینترنت استفاده کرد، اما ذاتا اطلاعات شما را ایمن نگه نمی‌دارد.
گزینه “درست” وجود ندارد. وقتی صحبت از VPN در مقابل VPS می‌شود، فقط انتخاب ابزار مناسب برای کار است. در مورد نیازهای کسب‌وکار خود، آنچه در این زمان مهم است و شهرت ارائه دهندگانی که در نظر می‌گیرید فکر کنید. اگر متوجه نشدید که نیازهای شما به شدت به هر دو جهت متمایل است، شاید به هر دوی آنها نیاز داشته باشید. میزبانی VPS از InMotion Hosting را در نظر بگیرید.

فرق بین vpn و vps

VPS موثر است یا VPN ؟

حال که دانستیم تفاوت vpn‌ و vps چیست، تاثیر و کاربرد هر یک از آنها را مقایسه می‌کنیم. اگر بخواهیم سیب را با پرتقال مقایسه کنیم: یکی نارنجی و دیگری قرمز است. یکی به راحتی بخش‌بندی شده، و دیگری چنین نیست. شباهت آنها چیست؟ اینکه هردو گرد و خوراکی هستند.
همین ایده در مورد VPN ها و VPS ها نیز صدق می‌کند. آنها دو چیز کاملاً متفاوت، اما هرکدام نوعی از فناوری هستند. یکی برای میزبانی (VPS) و دیگری برای حفظ حریم خصوصی (VPN).
با این حال، یک مورد وجود دارد که VPN و VPS همپوشانی دارند. یعنی اگر به دنبال دسترسی به وب سایت‌های موجود در یک کشور خاص هستید، هر دو می‌توانند به شما کمک کنند. شما می توانید VPS را در آن کشور اجاره کنید و از آن برای دور زدن محدودیت استفاده کنید. یا می‌توانید یک VPN دریافت کنید و با یک کلیک ساده به مکان موردنظر خود متصل شوید تا همان نتیجه را بگیرید.
اینکه کدام یک بهتر است؟ تصمیم‌گیری را به شما واگذار می‌کنیم!

امتیازات VPS نسبت به VPN؛ اصلی‌ترین تفاوت بین vpn و vps

اگر به فکر اجاره یک سرور مجازی خصوصی هستید، در اینجا چند مزیت وجود دارد که باید در نظر بگیرید:
• با یک VPS، شما یک سرور مجازی شخصی دریافت می‌کنید و مجبور نیستید مانند یک سرور فیزیکی مشترک، منابع را با دیگر صاحبان وبسایت به اشتراک بگذارید.
• این امر میزبانی شما را آسان‌تر و قابل تنظیم‌تر می‌کند.
• این به اندازه مدیریت یک سرور اختصاصی پیچیده نیست.
• برای نیازهای شما بسیار قابل تنظیم است؛
• این ارزانتر از سرورهای اختصاصی است.
اگر به دنبال راهی برای تقویت کسب‌وکار خود هستید، سرویس VPS مفید است، اما اگر بخواهید فعالیت‌های آنلاین روزانه خود را ایمن کنید، چه؟ VPN پاسخ است!

سخن آخر

در این مطلب سعی داشتیم تا نکات مهم درباره تفاوت vpn‌ و vps را خاطر نشان شویم. همانطور که گفته شد، فرق بین vpn و vps ان است که اولی برای حفظ اطلاعات شما در زمانی که به اینترنت متصل هستید کاربرد دارد. اما vps تنها یک سرور مجازی خانگی است که می‌توانید از آن برای اتصال به اینترنت استفاده کنید. اگر کاربرد دیگری برای اینترنت می‌شناسید، با دیگران به اشتراک بگذارید.

 

پشتیبانی