قطعات هارد دوربین مداربسته چیست؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

هارد دوربین مداربسته یک مؤلفه ضروری در سیستم نظارت است. قطعات هارد دوربین مداربسته که با سیستم نظارتی در تعامل است، به طور کلی باعث عملکرد صحیح هارد دوربین مداربسته می‌شوند؛ این قطعه به عنوان یک فضای ذخیره سازی کاربرد دارد که در آن همه فیلم‌های ضبط شده برای استفاده و مرجع آینده ذخیره می‌شوند.

قطعات هارد دوربین مداربسته با چه سیستم‌هایی تعامل دارد ؟

هارد دوربین مداربسته در داخل NVR یا DVR قرار می‌گیرد. NVR یا DVR مستقیما با دوربین‌ها در تعامل هستند تا فیلم‌های گرفته شده به درستی تجزیه و تحلیل شوند. بدون هارد، سیستم دوربین CCTV شما قادر به ذخیره هیچ تصویری نخواهد بود که در نتیجه استفاده از آن نیز بی فایده خواهد بود.

هارد دوربین مداربسته بخش اساسی از هر سیستم نظارتی است. در واقع این مرکز برای تمام داده‌های تولید شده توسط سیستم دوربین CCTV شماست. قطعات هارد دوربین مداربسته مشابه سایر هارد درایوهای موجود در لپ تاپ‌ها یا کامپیوترهای رومیزی است اما برای ضبط داده‌ها بصورت مداوم و به صورت خاص برای دوربین‌های CCTV طراحی شده‌اند.

قطعات هارد دوربین مداربسته

قطعات هارد دوربین مداربسته

در ادامه اصلی ترین قطعات هارد دوربین مداربسته آورده شده است:

 1. پلترها: این قطعه‌ها بخش حیاتی از هارد دوربین مداربسته هستند. این‌ها دیسک‌های دایره‌ای از فلز یا شیشه هستند که با ماده مغناطیسی پوشش داده شده‌اند. پلترها داده‌ها را در قالب نقاط مغناطیسی ذخیره می‌کنند. هر پلتر به مسیرها، بخش‌ها و خوشه‌های مختلفی تقسیم شده است که در آن داده ها فیزیکی ذخیره می‌شوند. بسته به ظرفیت هارد درایو، ممکن است پلترهای چندگانه‌ای روی هم با فاصله های کوچکی وجود داشته باشد.
 2. اسپیندل: اسپیندل یک شفت است که پلترها را در جای خود نگه می‌دارد و آنها را با سرعت بالا می چرخاند، معمولاً بین 5400 تا 7200 دور در دقیقه (RPM) برای هارد درایوهای دوربین مداربسته کار می‌کنند. سرعت چرخش اسپیندل تأثیر مستقیمی بر سرعت عملیات خواندن / نوشتن داده‌ها دارد.
 3. قطعه انکودینگ خواندن / نوشتن: قطعه انکودینگ خواندن / نوشتن مسئول خواندن داده ها، نوشتن داده ها و انتقال آن‌ها به پلترها است. معمولاً برای هر سطح پلتر یک قطعه انکودینگ خوانده / نوشته شده وجود دارد، همه آنها به یک بازوی اکچویتور وصل هستند. قطعه انکودینگ فقط بالای سطح پلتر شناور است، هرگز با آن تماس فیزیکی پیدا نمی‌کند. هنگام خواندن و نوشتن داده، قطعه انکودینگ تغییرات مغناطیسی را روی پلتر را اعمال می‌کند.
 4. بازوی اکچویتور: بازوی اکچویتور قطعه انکودینگ خواندن / نوشتن را در سطح پلتر حرکت می‌دهد. بازوی اکچویتور این امکان را به قطعه انکودینگ می‌دهد تا به مسیرهای مختلف روی پلتر دسترسی پیدا کند. سرعت حرکت بازوی اکچویتور نیز تأثیر مستقیمی بر سرعت عملیات خواندن / نوشتن داده‌ها دارد.
 5. محور اکچویتو: محور اکچویتور نقطه چرخش برای بازوی اکچویتور است و به آن اجازه می دهد تا قطعه انکودینگ خواندن / نوشتن را به مکان درست روی پلتر حرکت دهد. اکچویتور کنترل حرکت بازوی اکچویتور را در دست دارد و حرکت دقیق آن را برای دسترسی به مسیر صحیح روی پلتر انجام می دهد.
 6. موتور هارد درایو: در زمان‌هایی که هارد دوربین مداربسته در حال کار است، موتور مسئول چرخش پلترها با سرعت ثابت است. موتور باید یک سرعت چرخش پایدار و منظم فراهم کند تا اطمینان حاصل شود که داده ها می توانند به درستی خوانده / نوشته شوند.
 7. الکترونیک هارد درایو: الکترونیک هارد درایو کنترل تمام قطعات متحرک در هارد درایو را در دست دارد. آنها سیگنال های دیجیتال را از کامپیوتر به داده‌ها تبدیل کرده و چرخش پلترها را میسر می‌کنند.
 8. کیسینگ: کیسینگ یا خانه هارد درایو تمام قطعات داخلی را محافظت می کند. معمولاً از فلز ساخته شده است و برای محافظت از قطعات داخلی از ضربات بیرونی و تغییرات آب و هوایی طراحی شده است.
 9. اتصالات: اتصالات برای اتصال هارد دوربین مداربسته به سیستم DVR یا NVR استفاده می‌شوند. آنها برق و داده ها را بین هارد و بقیه سیستم CCTV منتقل می‌کنند. معمولاً دو اتصال در یک هارد درایو وجود دارد: یکی برای قدرت و یکی برای داده ها. نوع اتصال داده بسته به رابط هارد درایو (SATA، SAS، و غیره) متفاوت است.
 10. کش: کش مقداری از حافظه است که برای ذخیره موقت داده های دسترسی متداول استفاده می شود. این عمل به عنوان یک بوفر بین سیستم کامپیوتر و هارد درایو عمل می کند، سرعت عملیات خواندن و نوشتن را تقویت می‌کند.
 11. Firmware: این نرم افزار داخلی است که عملیات هارد دیسک را کنترل می‌کند. نحوه تعامل هارد دیسک با بقیه سیستم کامپیوتری را مدیریت می کند و عملیات اساسی هارد دیسک را کنترل می کند.
 12. فیلتر هوا: هارد دیسک‌ها برای جلوگیری از ورود گرد و غبار و آلاینده ها و آسیب رساندن به صفحات یا هدهای خواندن/نوشتن آب بندی می شوند. با این حال، آنها حاوی یک سوراخ کوچک برای یکسان سازی فشار هوا هستند که با یک فیلتر برای جلوگیری از ورود ذرات پوشانده شده است.
 13. قطعات هارد دوربین مداربسته 

جمع بندی

قطعات هارد دوربین مداربسته به طور هماهنگ با هم کار می‌کنند تا تمام داده هایی را که دوربین‌های مداربسته می‌گیرند را ذخیره کنند. هر مشکل کوچکی در یکی از این قطعات می‌تواند باعث از کار افتادن کل هارد دیسک شود؛ بنابرین اهمیت نگهداری و مراقبت منظم هارد دیسک برای اطمینان از ادامه عملکرد سیستم دوربین مداربسته، بسیار حائز اهمیت است. همچنین بهتر است در صورت خرابی هارد دیسک پشتیبان گیری منظم (Backup) از اطلاعات داشته باشید.

پشتیبانی